20/2024. (4. 18.) határozata a Szent László Völgye Segítő Szolgálat 2023. évi gyermekvédelmi és szociális tevékenységéről szóló beszámolójának elfogadásáról

Szent László Völgye Többcélú

Kistérségi Társulás Tanácsa

20/2024. (IV. 18.) határozata

a Szent László Völgye Segítő Szolgálat 2023. évi gyermekvédelmi és szociális tevékenységéről szóló beszámolójának elfogadásáról

 

A Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás Tanácsa elfogadja a Szent László Völgye Segítő Szolgálat 2023. évre vonatkozó gyermekjóléti és gyermekvédelmi, valamint szociális feladatainak ellátásáról szóló beszámolóját a határozat 1. melléklete szerinti tartalommal.

 

A határozat végrehajtásáért felelős: Elnök

A határozat végrehajtásának határideje: azonnal


 

20/2024. (IV. 18.) határozat 1. melléklete:

 

Beszámoló a Szent László Völgye Segítő Szolgálat a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás valamint a Martonvásár Járás területén végzett 2023. évi gyermekvédelmi és szociális szakmai munkájáról.

 

  1. Bevezetés

Martonvásár városban a Szent László Völgye Segítő Szolgálat, mint szociális alap illetve gyermekjóléti alapszolgáltatást, nyújtó integrált intézmény biztosítja a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás területén élő lakosság - Ercsi Város kivételével- szociális és gyermekvédelmi ellátását. A Szent László Völgye Segítő Szolgálat alapszolgáltatásai a lakosság érdekében egy olyan szociális és gyermekjóléti védelmet építenek ki, melynek célja az ellátott településeken élő lakosság szociális biztonságának megteremtése, és megőrzése valamint a gyermekek testi, lelki, erkölcsi veszélyeztetettség kialakulásának megelőzése, megszüntetése.

A szociális és gyermekvédelmi ellátások integrált formában a Szent László Völgye Segítő Szolgálat szervezetében működnek.

 

  1. Az intézmény ellátási területe

Az intézmény ellátási területét az 1. számú ábra mutatja be. Az ellátási terület a Martonvásári Járás teljes területét lefedi a járási szintű család és gyermekjóléti központi tevékenység vonatkozásában. Egyebekben Kistérségi szolgáltatási feladatot teljesít a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás területén. Mindkét ellátási terület központi települése Martonvásár, ahonnan történik az irányítás feladatok kiszabása, a területi munka megszervezése, összehangolása és ellenőrzése.

1. Számú ábra: A Szent László Völgye Segítő Szolgálat ellátási területe

 

 

 

Az ellátási terület nagysága járási feladatok, azaz a Család és Gyermekjóléti Központ vonatkozásában a Martonvásári Járás teljes lakosságszáma (2023. évben) 28374 fő.  Az ellátási terület nagysága a gyermekvédelmi és szociális alapszolgáltatások tekintetében a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás területe: 19955 fő.

A Martonvásári Járás lakosság adatait az 1. számú táblázat és az 2. számú ábra mutatja be.

  1. sz. Táblázat: Martonvásári Járás lakosság adatai (2019-2023)

 

Település

Rang

Lakossági adat

2019.

2020.

2021.

2022.

2023.

Martonvásár

Járás Központ Város

5743

5752

5797

5824

5877

Baracska

Község

2786

2833

2852

2897

2862

Gyúró

Község

1289

1294

1308

1344

1381

 

Ercsi

Város

8420

8436

8442

8477

8419

Kajászó

Község

1124

1163

1168

1200

1222

Ráckeresztúr

Község

3521

3537

3581

3583

3632

Tordas

Község

2093

2113

2172

2224

2269

Vál

Község

2588

2616

2626

2687

2712

Összesen

27564

27744

27946

28236

28374

               

Forrás: Saját készítésű táblázat (KSH lakosságadatai alapján)

 

2. sz. Ábra: Martonvásári Járás lakosság adatai (2019- 2023)

Forrás: Saját készítésű táblázat (KSH lakosságadatai alapján)

 

 

Az intézmény önálló egysége az „Apró Talpak” Családi Bölcsődei Hálózat I., II., III. csoportja, amely a Társulás 6 településéről (Martonvásár, Baracska, Gyúró, Kajászó, Tordas, Ráckeresztúr) fogadja 20 hetes kortól 3 éves korig a kisgyermekeket segítve ezzel a szülők munkaerő piaci integrációját. A családi bölcsődei hálózat 24 férőhellyel rendelkezik, melyek lakosságarányosan oszlanak meg a fenntartó települések között. A családi bölcsőde szolgáltatásaira egyre nagyobb az igény a családok részéről. Biztonságos és megnyugtató ellátást jelent számukra a családi bölcsőde szakmai munkája, a kisgyermekekkel való törődés és gondoskodás.

A gyermekvédelmi és szociális alapellátás Martonvásár pénzbeli, természetbeni, illetve személyes gondoskodást nyújtó ellátás/szolgáltatás formájában valósulhat meg. Az alapellátások biztosítása a települési önkormányzatok által ellátandó feladat.

3.Az intézmény által biztosított szolgáltatások, ellátások

A Szent László Völgye Segítő Szolgálat ellátási területének vonatkozásában az alapszolgáltatási központ feladatköréhez az alábbi alapszolgáltatások kapcsolódnak:

  • Család és Gyermekjóléti Szolgálat
  • Család és Gyermekjóléti Központ
  • Apró Talpak családi Bölcsődei Hálózat (I., II., III. csoport)
  • Támogató szolgáltatás
  • Házi segítségnyújtás
  • Idősek nappali ellátása
  • Tanyagondnoki szolgálat
  • Szociális étkeztetés

 

3.1. Gyermekvédelmi alapellátás

 

A gyermekvédelmi alapellátás célja, hogy a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését, jólétét, és a családban történő nevelését elősegítse. Az alapellátás megelőzésre irányul, célja, tehát hogy a gyermek a veszélyeztető körülményektől mentesen, saját családjában nevelkedhessen. A család és gyermekjóléti szolgáltatásnak hozzá kell járulnia a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéséhez, jólétéhez a családba történő nevelésének elősegítéséhez, a veszélyeztetettség megelőzéséhez és a kialakult veszélyeztetettség megszüntetéséhez, valamint a gyermek családjából történő kiemelésének megelőzéséhez.

Martonvásáron és a többi ellátott településünkön is – az eltelt évek alatt- kiépült az a szociális biztonsági rendszer, ami naprakészen tudja biztosítani a településen élők szociális szükségleteinek kielégítését, biztonságát és védelmét. Az ebben a rendszerben dolgozó szakemberek mindegyikének folyamatosan tájékozottnak kell lennie az évről évre változó társadalmi és gazdasági helyzet hozta nehézségekről, a családokban előforduló problémákról, a változásban lévő érték és norma rendszerről, a jogszabályi változásokról és az ezekkel kapcsolatos új szakmai stratégiák kialakításáról.

Természetesen ez a szociális háló minden állampolgár számára feltétel és megkülönböztetés nélkül rendelkezésre kell, hogy álljon és a szolgálatot teljesítő szakemberek legjobb tudásukkal, kell, hogy segítsék a bajba jutott embert.

 

 

3.1.1. Család és Gyermekjóléti szolgálat:

Az 1997. évi törvény a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásáról 39. § (1) szerint „ a gyermekjóléti szolgáltatás olyan, a gyermek érdekeit védő speciális személyes szociális szolgáltatás, amely a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával szolgálja a gyermek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzését, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezését.”

 A család és gyermekjóléti szolgálat feladata a gyermek testi, lelki egészségének, családban történő nevelésének elősegítése érdekében

  • A gyermeki jogokról és a gyermek fejlődését biztosító támogatásokról való tájékoztatás, a támogatásokhoz való hozzájutás segítése,
  • Családtervezési, a pszichológiai, a nevelési, az egészségügyi, a mentálhigiénés és a káros szenvedélyek megelőzését célzó tanácsadás vagy az ezekhez való hozzájutás megszervezése,
  •  Válsághelyzetben lévő várandós anya támogatása, segítése, tanácsokkal való ellátása, valamint szociális szolgáltatásokhoz és gyermekjóléti alapellátásokhoz, különösen a családok átmeneti otthonában igénybe vehető ellátáshoz történő hozzájutásának szervezése,
  • Szabadidős programok szervezése,
  • Hivatalos ügyek intézésének segítése,

A család és gyermekjóléti szolgálat feladata a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében

  •   Veszélyeztetettséget észlelő és jelző rendszer működtetése, a nem állami szervek, valamint magánszemélyek részvételének elősegítése a megelőző          rendszerben,
  •  A veszélyeztetettséget előidéző okok feltárása és ezek megoldására javaslat

készítése, valamint a Gyvt. 17. § (1) bekezdésében meghatározott személyekkel, intézményekkel             való együttműködés megszervezése, tevékenységük összehangolása,

  •   Tájékoztatás az egészségügyi intézményeknél működő inkubátorokból, illetve      abba a gyermek örökbefogadáshoz való hozzájárulás szándékával történő      elhelyezésének lehetőségéről.
  •   A gyermekjóléti szolgáltatás a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése          érdekében iskolai szociális munkát biztosíthat.

A család és gyermekjóléti szolgálat feladata a kialakult veszélyeztetettség megszüntetése érdekében

  • A gyermekkel és családjával végzett szociális munkával (a továbbiakban: szociális segítőmunka) elősegíteni a gyermek problémáinak rendezését, a családban jelentkező működési zavarok ellensúlyozását,
  •       A családi konfliktusok megoldásának elősegítése, különösen a válás, a      gyermekelhelyezés és a kapcsolattartás esetében, kezdeményezni egyéb gyermekjóléti alapellátások önkéntes igénybevételét és azt szükség esetén személyes            közreműködéssel is segíteni, szociális alapszolgáltatások igénybevételét, egészségügyi        ellátások igénybevételét,  pedagógiai szakszolgálatok igénybevételét.

 

Továbbá ellátja az 1993. évi III. törvény - a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról - alapján a családsegítési feladatokat.

Családsegítés keretében biztosítani kell:

  • a szociális életvezetési és mentálhigiénés tanácsadást
  • pénzbeli, természetbeni ellátásokhoz való hozzájutás megszervezését
  • családgondozást
  • konfliktus megoldást
  • közösségfejlesztést
  • csoport terápiás programok szervezését
  • tartós munkanélküliekkel való foglalkozást
  • családokon belül kapcsolatok erősítését szolgáló programokat

 

A Szent László Völgye Segítő Szolgálat által a Kistérségre és Martonvásári Járás gyermekvédelmi helyzetére vonatkozó statisztikai adatok 2023. évről:

 

Ellátott települések lakosságszáma: 19955 fő ebből 0-17 éves korú lakosságszám 4053 fő.

Martonvásári Járás lakosságszáma: 28374 fő ebből 0-17 éves korú lakosságszám 5700 fő.

 

Az 2. számú táblázat mutatja be az együttműködési megállapodással rendelkező, gondozásban lévő gyermek és felnőtt korúak számát a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás területén.

 

Ellátási terület

Együttműködési megállapodás alapján igénybe vétel Fő/család

Szociális segítő tevékenység

(Egyéni, családi szociális munka)

Pszichológiai tanácsadás

 

Jogi tanácsadás

 

 

Szociális tanácsadás

 

Kistérség

198/66

1487

78

29

54

 

 

A 3. számú táblázat mutatja be a család és gyermekjóléti szolgálat szakmai tevékenységét a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás területén.

 

  1. Számú táblázat: A gyermekjóléti szolgáltatási tevékenység, a kezelt probléma szerint (0-17 év)- a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás területén

 

Megnevezés

Problémák száma

Kistérség

Anyagi (megélhetési, lakhatással összevonva) probléma

21

Gyermeknevelési probléma

38

Gyermekintézménybe való beilleszkedési probléma

13

Családi konfliktus

24

Szülők vagy család életvitele

43

Családon belüli bántalmazás

4

Szülői elhanyagolás

19

Magatartás, teljesítményzavar

22

Fogyatékosság, retardáció

2

Szenvedélybetegségek

4

Foglalkoztatással kapcsolatos

5

Egészségügyi problémák

3

Lelki, mentális problémák

21

Összesen:

219

 

A beszámoló 4. számú táblázata tartalmazza a család és gyermekjóléti szolgálat 2023. évi szakmai tevékenységeinek a számát a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás ellátási területén (halmozott adatok).

 

4. Számú táblázat: A gyermekjóléti szolgálat szakmai tevékenységének adatai a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás területén (halmozott adat)

 

Megnevezés

Problémák száma

 

Kistérség

Információnyújtás

422

Segítő beszélgetés

799

Tanácsadás

92

Hivatalos ügyben történő közreműködés

179

Családlátogatás

1614

Szociális segítő tevékenység

1487

Esetkonferencia

1

Esetmegbeszélések

66

Pszichológiai tanácsadás

219

Konfliktuskezelés

27

Szakmaközi megbeszélés

8

Adományozás, adományközvetítés

60

Kríziskezelés

7

Közvetítés pénzbeli, természetbeni v. más szolgáltatáshoz

131

Jogi tanácsadás

29

Összesen:

5141

 

Amit a táblázatból kiemelnék az a családgondozási/családlátogatási tevékenységek nagyságrendje. A családgondozás meghatározott ideig tartó folyamatos segítő kapcsolat kialakítását és fenntartását jelenti annak érdekében, hogy család képessé váljon problémái megoldására. A cél, illetve a probléma megoldásának módjai az együttműködés folyamán alakulnak. A családgondozási folyamat során minden esetben egy probléma megoldó modell segítségével kerül feldolgozásra a család problémája, melynek során megtörténik a feltárás és a megoldási lehetőségek meghatározása is. Olyan segítő kapcsolatot kell kialakítani, amely lehetővé teszi a család számára a zavarok oki tényezőinek felismerését, s a helyzet megoldásához szükséges készségek és képességek mozgósítását.

Intézményünk nagy hangsúlyt fektet a területi/terep munkára, a településeken történő állandó jelenlétre, hiszen ez teszi lehetővé azt, hogy minden információ időben eljusson az intézményhez, hogy minél korábban lehetséges legyen a beavatkozás. A családgondozás azonban csak önmagában nem képzelhető el, ezért kiegészítésként szükség van intézményi tevékenységre (tanácsadás, terápia stb.) vagyis a szolgálatnak rendelkeznie kell a változatos humánszolgáltatások biztosításának lehetőségével.

 

A Szent László Völgye Segítő Szolgálat gyermekjóléti szakmai egységének egyik fontos feladata a kiskorú gyermekek veszélyeztetettségét észlelő és jelzőrendszer koordinációja ez által a településen élő kiskorú és fiatalkorú gyermekekkel kapcsolatba kerülő szakemberrel (védőnő, háziorvos, pedagógus, szociális munkás, pártfogó felügyelő, rendőrség) történő együttműködés. Az észlelő és jelzőrendszeri tagok számára igyekszünk segítséget és együttműködést nyújtani a jelzőrendszeri megbeszéléseinken túl, a rendszeres személyes találkozások alkalmával. Az 1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról 96.§ (6) bekezdése előírja a gyermekjóléti szolgálatok számára, hogy évente egy alkalommal az ellátási területéhez tartozó településeken a gyermekvédelemben érintett szakemberek összehívásával gyermekvédelmi tanácskozást tartson. Értékeljék éves munkájukat, számoljanak be arról, hogy milyen feladatokat oldottak meg és azok mennyiben voltak eredményesek, illetve tárják fel, hogy mi segítette, mi nehezítette vagy akadályozta munkájukat. Egymás értékelését meghallgatva közös stratégiát dolgozzanak ki a feladatok színvonalasabb ellátása érdekében.

A gyermekvédelmi tanácskozás az idei évben Martonvásár városban 2024. február 27-én került megtartásra.

 

A 3. számú ábra mutatja be az észlelő és jelzőrendszer által küldött jelzések alakulását.

 

3. Számú ábra: Kiskorú gyermekek veszélyeztetését észlelő és jelzőrendszeri jelzések száma a 2023. évben

 

Forrás: 2017-2020. évi intézményi KSH- részére szolgáltatott adat

 

A jelzések intézményünk felé egy arra rendszeresített jelzőlapon érkeznek. Jelzés beérkezésétől számított 3 napon belül, intézményünk felveszi a kapcsolatot a családdal. Krízishelyzetben, pedig természetesen azonnal. Intézményünk a jelzésekkel kapcsolatos intézkedéseiről minden esetben írásban tájékoztatja a jelzést küldő szervet.

 

3.1.2. Család és Gyermekjóléti Központ

Család- és gyermekjóléti központnak a járásszékhely településen működő gyermekjóléti szolgálat minősül.

A Család gyermekjóléti központ ellátja a 1997. évi XXXI. – a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásáról szóló- Törvényben előírt gyermekjóléti szolgáltatási feladatokat, valamint az 1993. évi III. törvény – a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról- előírt családsegítési feladatait. Ezt a szolgáltatást az intézmény a Martonvásári Járás minden településének biztosítja.

A család és gyermekjóléti központ a járást alkotó települések család és gyermekjóléti feladatainak támogatása érdekében

  • Havi rendszerességgel esetmegbeszéléseket tart és szükség szerint konzultációt biztosít
  • Tájékoztatja a szolgálatokat az általa nyújtott szolgáltatásokról, ezek változásáról, illetve a járás területén elérhető egyéb közvetíthető szolgáltatásokról.

A család és gyermekjóléti központ hatósági intézkedéssel kapcsolatos feladatai körében az alábbi javaslattételi joggal rendelkezik:

A család és gyermekjóléti központ javaslatot tesz a gyámhivatal részére a gyermek

  • Védelembe vételére
  • Megelőző pártfogására
  • Ideiglenes hatályú elhelyezésére
  • Nevelésbe vételére
  • Családba fogadására
  • Harmadik személynél történő elhelyezés kezdeményezésére
  • Családba fogadó gyám kirendelésére
  • Tankötelezettsége teljesítésének előmozdítására
  • Gondozási helyének megváltoztatására
  • Családi pótlék természetbeni nyújtására

A javaslattétel során minden esetben a gyermeknek a bántalmazástól, elhanyagolástól való védelemhez való jogát, a saját családjában történő nevelkedéséhez és családi kapcsolatainak megtartásához, ápolásához való jogát, valamint a gyermek véleményét kell először figyelembe venni.

 

Speciális szolgáltatások biztosítása

  • Kapcsolattartási ügyelet
  • A kapcsolattartási ügyelet biztosítja a gyermek és a kapcsolattartásra jogosult személy számára a találkozásra, együttlétre alkalmas semleges helyszínt.
  • Biztosítja a felügyeletet ellátó szakembert.
  • Készenléti szolgálat biztosítása
  • A család és gyermekjóléti központ a nyitvatartási idején kívül eső hétvégi, munkaszüneti és ünnepnapokra eső krízishelyzetekben történő azonnali segítség, tanácsadás, vagy tájékoztatás nyújtására biztosítja ezt a szolgáltatását.
  • A család és gyermekjóléti központ állandóan hívható telefonszáma: 06-20-376-2808
  • Jelzőrendszer járási szintű koordinálása

                        A család és gyermekjóléti központ a jelzőrendszeri feladatokra illetve azok                      koordinálására jelzőrendszeri tanácsadót rendel ki.

                        A család és gyermekjóléti központ koordinálja a martonvásári járáshoz tartozó                 jelzőrendszerek munkáját.

  • A család és gyermekjóléti központ óvodai, iskolai szociális segítői tevékenységet is biztosít a járás településein lévő óvodák és iskolák számára.
  • Pszichológusi tevékenység
  • Jogi segítségnyújtás

 

A járási szintű gyermekvédelmi – család és gyermekjóléti központ – által ellátott hatósági tevékenységek statisztikai adatait a Martonvásári Járás vonatkozásában az 5. számú táblázat mutatja be.

 

5. Számú táblázat: Család és gyermekjóléti központ hatósági tevékenysége – 2023. évben- a Martonvásári Járásban

 

Hatósági Intézkedés

Hatósági intézkedésre tett javaslatok száma (darab) (halmozott adat)

Összes javaslat száma

Előző évről áthúzódó esetek száma

Védelembe vétel

34

2

Megelőző pártfogás

-

-

Ideiglenes hatályú elhelyezés

3

1

Nevelésbe vétel

12

-

Harmadik személynél történő elhelyezés

-

-

Gyermek, gondozási helyének megváltoztatása

1

-

Családba fogadás

12

1

Összesen

62

4

 

A továbbiakban a Család és Gyermekjóléti Központ hatósági intézkedéseihez (javasolt és jogerős) kapcsolódó tevékenységek és az ellátottak száma kerül bemutatásra a 6 és 7. számú táblázatban a Martonvásári Járás vonatkozásában.

 

6. Számú táblázat: Család és gyermekjóléti központ hatósági intézkedéseihez (javasolt és jogerős) kapcsolódó tevékenységek és az ellátottak száma a Martonvásári Járás területén

 

Tevékenység

Hatósági intézkedéshez kapcsolódó tevékenységek száma (esetszám)

Hatósági tevékenységekhez kapcsolódó ellátott kiskorúak száma

Szociális segítő tevékenység

193

123

Esetkonferencián való részvétel

3

9

Első védelembe vételi tárgyaláson való részvétel

28

35

Felülvizsgálaton való részvétel

(Nevelésbe vétel, védelembe vétel)

                      25

63

Családlátogatás

436

216

Környezettanulmány készítése

84

103

Összesen

769

549

 

7.  Számú táblázat: A Család és Gyermekjóléti Központ speciális szolgáltatásaihoz kapcsolódó tevékenységek Martonvásári Járás területén

 

Tevékenység

Speciális tevékenység

Speciális tevékenység keretein belül ellátott személyek száma

Összes tevékenység száma

ebből

Jogerős

Központban végzett

Szolgálathoz kihelyezett

Kapcsolattartási ügyelet

59

40

59

-

15

Jogi tanácsadás

23

1

23

-

18

Pszichológiai tanácsadás

219

12

219

-

45

Esetkonferencia

1

-

1

-

3

 

 

 

 

 

 

Család és párterápia

-

-

-

-

-

Fejlesztő pedagógiai ellátás

-

-

-

-

-

Összesen

302

53

1302

-

78

A Család és Gyermekjóléti Központ látja el a hatósági ügyek kertében a családon belüli bántalmazást elszenvedett gyermekeket is.

Ezeknek a statisztikai adatoknak a bemutatását Martonvásári Járás vonatkozásában a 8. számú táblázat tartalmazza.

 

8. Számú táblázat: A Család és Gyermekjóléti Központ ellátásához kapcsolódó bántalmazott kiskorúak száma a Martonvásári Járásban

Megnevezés

Bántalmazott kiskorúak száma

Fizikai

Lelki

Szexuális

Családon belül

szülő által

1

6

1

testvér által

-

-

 

egyéb rokon, által

-

2

3

Családon kívül

gyermek által

-           

-

-

felnőtt által

-

-

-

Összesen

1

8

4

 

Óvodai iskolai segítő tevékenység

Az óvodai és iskolai szociális segítő egyéni, csoportos és közösségi szociális munkát végez, valamint gyermek- és ifjúságvédelmi feladatokat lát el.  Az óvodai iskolai szociális segítő tevékenységet 3 körzetben biztosítjuk a köznevelési intézmények számára, ezek:

1. Körzet: Martonvásár- Baracska óvodák és általános iskolák, speciális iskola és kollégium.

II. Körzet: Ráckeresztúr- Ercsi óvodák és általános iskolák, speciális iskola.

III. Körzet: Vál- Kajászó- Tordas-Gyúró óvodák és általános iskolák.

Ennek keretében segíti

  • a gyermeket a korának megfelelő nevelésbe és oktatásba való beilleszkedéséhez, valamint tanulmányi kötelezettségei teljesítéséhez szükséges kompetenciái fejlesztésében,
  • a gyermek- tanulmányi kötelezettségeinek teljesítését akadályozó tényezők észlelését és feltárását,
  • a gyermek családját a gyermek óvodai és iskolai életét érintő kérdésekben, valamint nevelési problémák esetén a gyermeket és a családot a közöttük lévő konfliktus feloldásában,
  • prevenciós eszközök alkalmazásával a gyermek veszélyeztetettségének kiszűrését és a jelzőrendszer működését.
  • Magántanulóság esetén az otthon tanuló gyermekek számára, korrepetálás, valamint házi feladatok közvetítésében történő segítségnyújtás.
  • Sikerült néhány esetben laptopot vagy használt számítógépet szerezni néhány gyermeknek, hogy biztosítani lehessen az otthoni tanulását.

 

 

A Martonvásári Járásban az óvodai iskolai segítő tevékenységen belül végzett feladatok a 2023. évben az alábbiak:

               

Egyéni foglalkozások: 935 alkalommal - 225 fő gyermek érintett

Csoportos foglalkozások: 185 alkalom

Óra/csoportlátogatás: 132 alkalom

Szakemberrel történő konzultáció: 97 alkalom

Rendezvényen való részvétel: 17 alkalom

 

A 2023-as évben az iskolai szociális munkások speciális tanfolyamon történő felkészítésével elindítottuk Martonvásár városban a Beethoven Általános Iskolában az 5. osztályosok részére a Békés Iskolák Programot. Az osztályfőnöki órák igénybevételével tudtuk ezeket az órákat megtartani, természetesen igazgatói engedéllyel, valamint az iskolapszichológus támogatásával.

A program hosszú távú megoldást jelenthet az agresszió megelőzésére, illetve, az iskolai konfliktusok békés rendezésének elsajátítására. A Békés Iskolák program célkitűzése a szemléletváltás kialakítása, a passzív szemlélők hozzáállásának megváltoztatása.

Iskolai szociális munkás kollégák a tavalyi évben is intenzíven részt vettek a nyári napközis táboraink lebonyolításában, az alábbi turnusokban:

Nyári tábor – 1 turnus- (Erzsébet- tábor): Összesen: 19 fő.  Alsó tagozat. Barangoló tábor

Nyári tábor – 2 turnus- (Erzsébet- tábor): Összesen: 19 fő. Felső tagozat. Barangoló tábor

Az iskolák számára igyekeztünk hasonló szolgáltatásokat nyújtani a szociális segítés területén. Természetesen több iskolából érkeztek speciális kérések is, aminek igyekeztünk eleget tenni. Ennek megfelelően az alábbi foglalkozásokat szervezetük a gyermekek számára:

 

  1. Speciális Online jelenség és online bulling. Az internetes jelenség valóságos veszélyei, az ott megjelenő internetes zaklatás kiküszöbölésével kapcsolatos prevenciós foglalkozás, segítségkérés lehetőségeinek bemutatása. Interaktív csoportmunka általános iskola felső tagozatos tanulók számára.
  2. Egyéni foglalkozások. Szociális készségfejlesztés.(családrajz, érzelmi intelligencia gyakorlatok, intelligencia kártyák, ház- fa- kutya önismereti játék, lélekpillangó stb.)
  3. Csoportos foglalkozások. Szociális kompetenciát fejlesztő társasjátékok alkalmazása.
  4. Festés, rajz, és memória gyakorlatok.

 

Intézményünkben pszichológiai szolgáltatás pszichológiai szolgáltatás is működik. Hetente 1 alkalommal tartja rendelését Brunnerné Berta Nóra pszichológus a Segítő Szolgálat épületében, Martonvásáron.  Rendelési ideje: Hétfő 12.00-16.00, Szerda: 12.00-17.00. A pszichológusi rendelések során tanácsadás és terápia biztosítása történik. A terápiákon belül pedig általános terápia, családkonzultáció történik. A 2023. évben nyilvántartott ellátottak száma: 78 fő.

A Pszichológusi tevékenységek típusai:

  • Tanácsadás
  • Terápiás folyamat
  • Kríziskezelés
  • Családkonzultáció

Az intézmény pszichológusához hozott problémák:

  • Válási konzultáció
  • Gyermek magatartás zavar
  • Gyermek egyéb neurotikus tünetek
  • Életmód tanácsadás
  • Pánik betegség
  • Párkapcsolati tanács
  • Öngyilkossági kísérlet
  • Egyéb konzultáció

A szolgáltatást igénybevevők többnyire gyermekkorúak, akiknek szülei is igénybe veszik az ellátást. Felkeresték még a szolgáltatást egyedülálló szülők, bölcsődés korú gyermeket nevelő szülők.

 

Az intézményünkben, mint speciális szolgáltatás működik a jogi segítségnyújtás is.

Az intézmény jogásza: Dr. Szokol Beáta Jogász

  • Rendelési ideje: Minden hónap első hétfőjén 8.00- 13.00
  • Helye: Szent László Völgye Segítő Szolgálat

A jogi segítségnyújtás területén előforduló esetek, ügyek többsége

  • válással,
  • gyermekelhelyezéssel,
  • szülői felügyeleti jogok rendezésével, kapcsolattartással,
  • gyermektartásdíj fizetéssel,
  • házassági vagyonmegosztással,
  • apaság vélelmének megdöntésével volt kapcsolatos.

Ezeken kívül voltak még adózással, munkaüggyel, ingatlan értékesítéssel kapcsolatos adó- és illetékfizetéssel, bírósági végrehajtással kapcsolatos ügyek.

Az intézmény jogászát 29 esetben keresték meg az ügyfelek a Martonvásári Járás területéről.

A Család és Gyermekjóléti Központhoz tartozó hatósági ügyek komoly szakmai felkészültséget az eljárási jogszabályok alapos ismeretét követelik meg. Nagy hangsúly helyeződik a teljes körű szakmai és jogszabályi felelősségre, amely a kiskorú veszélyeztetésének megfelelő megítélése során játszik fontos szerepet.

 

3.1.3. „Apró Talpak” Családi bölcsődei ellátás

Családi bölcsődénk 3 bölcsődei csoportban működik, a legfeljebb 8 fő kisgyermek helyezhető el. 2023. évben 49 fő kisgyermek vette igénybe ezt az ellátást (9. számú táblázat).

A családi bölcsődénk I.II.III. Csoportjaiban az alábbi szempontokat követjük a kisgyermekek nevelése, gondozása során:

  • Minden gyermek családias légkörben, saját képességei szerint fejlődhet, megtapasztalhatja a szabad játék örömét, élmény és fantázia világa gazdagodhat.
  • A közös élmények hozzájárulnak a gyermekek egészséges fejlődéséhez, a családi nevelés segítéséhez.
  • Az ünnepek megtartása, a népszokások, hagyományok, a múlt értékeinek megőrzése és beépítése a mindennapokba.
  • Ünnepek alkalmával (születésnap, farsang, húsvét, anyák napja) a csoportszobák díszítése, kisebb ajándékok készítése, a családias hangulat megteremtése fontos a gyermekek életében.
  • 2023. évben is méltó módon búcsúztattuk az óvodába kerülő gyermekeinket, hangsúlyozva az együtt töltött idő örömeit.
  • Az óvodákkal történő folyamatos kapcsolattartás és konzultáció.

 

9. Számú táblázat: Családi Bölcsődében ellátott gyermekek száma 2023. évben

Település

Gyermek létszám (fő)

Martonvásár

20

Baracska

  8

Gyúró

  1

Kajászó

  3

Tordas